22 grudnia 2011 - Jasełka

SZKOŁA PODSTAWOWA im. Kazimierza Wielkiego

w JASTRZĘBIU

 

Strona główna
Rok 2018/2019
Rok 2017/2018
Rok 2016/2017
Rok 2015/2016
Rok 2014/2015
Rok 2013/2014
Rok 2012/2013
Spacer po szkole
Historia szkoły
Grono Pedagogiczne
Dla rodziców
Dokumenty
Statut
Certyfikaty
Wyniki sprawdzianu
Samorząd Uczniowski
Podręczniki

ROK SZKOLNY 2012/2013

tu obejrzysz zdjęcia      http://picasaweb.google.com/115505385358902424938

.

 

Wspaniałych wakacji,

do zobaczenia we wrześniu!!!

 

28 czerwca 2013 - uroczyste zakończenie roku szkolnego

Dnia 28czerwca 2013 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Rzecznik Prasowy, Kierownik Referatu  Promocji Kultury i Sportu Pan Andrzej Kozłowski, ksiądz proboszcz Marek Latos, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Mazurkiewicz, a także licznie zgromadzeni rodzice uczniów. Uczniowie po miesiącach intensywnej pracy, zdobywania wiedzy i ważnych umiejętności odebrali świadectwa. Pani Dyrektor Jadwiga Kidawa wręczyła dyplomy, nagrody i statuetki wyróżnionym uczniom. Podziękowała także wszystkim nauczycielom – za trud i wysiłek, za poświęcenie i dużo cierpliwości, a rodzicom – za zaangażowanie, pomoc i pracę na rzecz szkoły. Po usłyszeniu „ostatniego dzwonka” dzieci rozpoczęły długo wyczekiwane wakacje, okres wypoczynku i zabawy

Na zakończenie roku szkolnego zostały wręczone wyróżnienia w poszczególnych kategoriach Mistrza Szkoły

Nobel w dziedzinie nauki - Wiktoria Wiśniewska kl. V

Mistrz kultury osobistej - Małgorzata Pałasińska kl. II

Mistrz kaligrafii - Angelika Jeziorowska kl. V

Mistrz artysta - Natalia Masłonik kl. III

Mistrz społecznik - Dagmara Turek kl. III

Mistrz rekordzista – Natalia Masłonik kl. III, Wiktoria Kowalczyk kl. III, Wiktor Szewczyk kl. II, Michał Krzyczman – kl. V, Filip Pilarski kl. VI.

NAJLEPSI UCZNIOWIE W ROKU 2012/2013

Klasa 6

Klasa 5 Klasa 4 Klasa 3 Klasa 2 Klasa 1

Wiktoria Kajdzik

Kamil Rarok

 

Wiktoria Wiśniewska -najlepsza średnia w szkole!

Oliwia Stodółkiewicz
Nikola Prauza
Paulina Czerw
Angelika Jeziorowska
 Magdalena Studzińska
Julia Nocoń

 

Wiktor Szulc
Dominika Gałązka
Klaudia Szulc
 

 

 

Wiktoria Kowalczyk

Dagmara Turek

Dominika Dudek

Natalia Masłonik

Wiktoria Bareła

Weronika Helińska

Klaudia Królik


 

 

 

Michał Mordoń

Nikola Wasiel

Małgorzata Pałasińska

Aneta Nowak

 


 

Wiktor Chachulski
Jakub Masłonik
Julia Polaczkiewicz

Bartosz Nowakowski

Ksawery Pluta

Emilka Pluta

 

 

 

 

27 czerwca 2013 - pożegnanie klasy VI

zdjęcia       http://picasaweb.google.com/115505385358902424938

 

15 czerwca 2013 - Festyn Rodzinny

zdjęcia z festynu      http://picasaweb.google.com/115505385358902424938

W sobotę 15 czerwca w Szkole Podstawowej Jastrzębiu odbył się po raz szósty Festyn Rodzinny, pieczołowicie przygotowywany przez społeczną szkolną, przy organizacyjnym nadzorze dyrektor Jadwigi Kidawy i pod patronatem wójta Łukasza Stachery. Chętnych do spędzenia w atrakcyjny sposób mieszkańców Jastrzębia i okolic nie brakowało.

Na scenie w Jastrzębiu prezentowali się m.in. uczniowie szkoły.

Wśród gości mogliśmy zauważyć m.in.: wójta Łukasza Stacherę, sekretarz gminy Marię Magdalenę Gurbałę, radną powiatową Annę Sochę – Korendo, radnych gminnych Jolantę Zalegę, Krzysztofa Szustaka, Sylwestra Sawickiego, Zbigniewa Rajczyka, Edwarda Mizerę i Andrzeja Pawłowskiego, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz szereg innych zaproszonych gości. Odbył się mecz piłki nożnej Rodzice kontra Uczniowie, sędziowany przez Andrzeja Pawłowskiego. Oklaskiwano artystyczne występy uczniów Szkoły, prezentacje Europejskiego Centrum Szkolenia Psów K9 pod kierunkiem Daniela Dąbrowskiego, Kazimierza Żaka i Adama Zaczkowskiego z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pokaz capoeiry. Z największym aplauzem przyjęty został zespół „Szalona Piątka Plus”, który tego dnia bisował, na specjalne życzenie publiczności. Wystąpił zespół Husterband w bluesowo-rockowych brzmieniu. Wszyscy bawili się wyśmienicie przy muzyce serwowanej przez DJ Maka, a zabawę zakończył pokaz ogni sztucznych w wykonaniu Michała Szewczyka. Festyn poprowadzili Katarzyna Floryszczyk i Andrzej Kozłowski. (Art. UG)

 
 

22 maja - Dzień Patrona

Kolejny Dzień Patrona, jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Jastrzębiu, przeszedł do historii. Gwoździem tegorocznego programu uroczystości, która odbyła się w środę, 22 maja, było posadzenie pamiątkowego drzewka na placu szkolnym.

Jednym z wydarzen  Dnia Patrona było posadzenie pamiątkowego drzewka

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor Jadwiga Kidawa, która przywitała wszystkich gości, rodziców i uczniów, przypomniała znaczenie patrona dla szkoły oraz zaprosiła do obejrzenia części artystycznej. Gośćmi święta szkoły byli: Andrzej Kozłowski, kierownik referatu promocji i proboszcz parafii w Jastrzębiu, ks. Marek Latos. Z prezentacji przygotowanej przez Alinę Madejską goście dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach w naszej szkole w ciągu całego roku oraz zobaczyli osiągnięcia uczniów w konkursach i zawodach sportowych na szczeblu gminy, powiatu czy ogólnopolskich. Na potwierdzenie prezentacji odbył się pokaz talentów ze wszystkich klas. Wystąpili recytatorzy, śpiewacy, tancerze, plastycy oraz członkowie kółka teatralnego, którzy przedstawili bajkę po śląsku. Całość prowadzili członkowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem Marty Łysek. Na zakończenie odśpiewano hymn szkoły.

 

13-15 maja - 3-dniowa wycieczka w Kotlinę Kłodzką i Góry Stołowe

Zwiedziliśmy w Kłodzku twierdzę i labirynt - unikalny zabytek architektury militarnej rozbudowanego przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego oraz  most gotycki wzorowany na Moście Karola w Pradze, byliśmy w  Parku Narodowym Gór Stołowych - widzieliśmy Błędne Skałki i  Szczeliniec Wielki (rezerwat przyrody ze skałkami o bardzo oryginalnych kształtach), dotarliśmy do  Wambierzyc, Kudowy Zdrój, Polanicy Zdrój, pływaliśmy w Aquaparku w Kudowie Zdrój oraz  zwiedziliśmy „Kopalnie Węgla” w Nowej Rudzie.

30 kwietnia 2013 - Apel z okazji Święta Konstytucji - 3 Maja

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się 30 kwietnia 2013 r. Został on przygotowany przez

p. Alinę Madejską. Występowali uczniowie z klas II i V. Tematy związane z historią naszego narodu są trudne w odbiorze przez dzieci, dlatego, aby przybliżyć uczniom poruszane problemy, przedstawienie przygotowano w formie prezentacji multimedialnej. Treści historyczne przedstawione w prezentacji  przeplatane były wierszami i piosenkami patriotycznymi. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Jadwiga Kidawa, która powiedziała, że święto Konstytucji 3 Maja powinno napawać nas dumą i motywować do podejmowania trudnych wyzwań. Przypomniała, że od 2004 r. w całej Polsce 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej.

 

29 kwietnia 2013 - Święto Ziemi - apel ekologiczny

Tak jak się wcześniej umówiliśmy z okazji Dnia Ziemi sprzątaliśmy otoczenie naszej szkoły.
Uczniowie bardzo dobrze przygotowały się do sprzątania, przyniosły ze sobą grabie, miotły, worki na śmieci, jednorazowe rękawiczki i tak wyposażeni wyszliśmy przed szkołę. Śmieci nie było zbyt dużo, dzieci chętnie pracowały. To była nasza praktyczna lekcja ekologii. Po akcji sprzątania odbył się apel o segregacji śmieci przygotowany z klasą V i VI przez panią Agnieszkę Ryczek.

 

22 kwietnia 2013 - "Fizyka dla smyka-optyka"

W dniu 22.04. na zaproszenie pani dyrektor, szkołę odwiedziła przedstawicielka Ośrodka Szkoleniowego LOGOS z Częstochowy. Uczniowie klas 0-VI wzięli udział w pokazie naukowym temat OPTYKA w ramach programu „Fizyka dla smyka”. Są to interaktywne warsztaty służące pokazaniu w niecodzienny sposób wiedzy o codziennych a zaskakujących zjawiskach otaczającego świata. Profesor Zagadek wprowadził uczniów w tajemniczy świat eksperymentów naukowych.

 

19 kwietnia 2013 r. - V Konkurs Ekologiczny

W piątek 19 kwietnia w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu odbył się V Konkurs Ekologiczny. Dzieci z całej gminy miały okazję wykazać się talentem w dwóch kategoriach: wiersz i piosenka.  Konkurs został objęty patronatem przez wójta Gminy Poraj Łukasza Stacherę. Organizatorkami konkursu były: pani Mariola Wieczorek oraz pani Katarzyną Floryszczyk.

 

4 kwietnia 2013 r. - SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

Szóstoklasiści mieli do przeczytania tekst o pięknej polszczyźnie. Następnie ich zadaniem było udzielenie odpowiedzi na pytania do tekstu. W części polonistycznej znalazły się także dwa zadania pisemne. Uczniowie mieli napisać list do kolegi i zarekomendować w nim ciekawą książkę. Drugie zadanie polegało na napisaniu, dlaczego warto wypowiadać się piękną polszczyzną.
W części matematycznej szóstoklasiści musieli rozwiązać 14 zadań.

Wyniki testu poznamy pod koniec maja.!!!

 

27 marca - APEL WIELKANOCNY

Dnia 27 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel wielkanocny. Uroczystość przybliżyła uczniom naszej szkoły historię i tradycje obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Występujący na scenie uczniowie przedstawili refleksyjny montaż słowno-muzyczny wprowadzając wszystkich zgromadzonych w Triduum Paschalne i czas Świąt Wielkanocnych.
Na zakończenie Samorząd Uczniowski złożył życzenia. Wspólne rozważanie tajemnicy Wielkiej Nocy oraz serdeczne życzenia złożone przez panią dyrektor Jadwigę Kidawę pozwoliły całej społeczności szkolnej poczuć niezwykłą atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

21 marca - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Uczniowie na apelu przygotowanym przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Marty Łysek sprawdzili swoje umiejętności. Kręcili hula-hop, skakali na skakance, robili przysiady, odbijali piłeczkę ping-pongową. Na koniec najlepsi otrzymywali certyfikaty zwalniające z pytania na lekcji w wybranym dniu.

 

18 marca - DRUŻYNA NA MEDAL

18 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi odbyły się gminne eliminacje do „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Patryk Ścigała, Przemek Pluta, Dawid Sawicki i Wiktoria Wiśniewska (rez.) reprezentowała Gminę Poraj w eliminacjach powiatowych. Turniej powiatowy odbył się 25 marca 2013 r. w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie. Dla każdego z zespołów przygotowano po trzy zadania. Zmagania rozpoczęły się testem znajomości przepisów ruchu drogowego. Następnie każdy z uczestników turnieju musiał pokonać na rowerze skomplikowany tor przeszkód i wykazać się znajomością przepisów w praktyce, pokonując trasę w miasteczku ruchu drogowego. Uczestnicy zawodów wykazywali się również wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Po podsumowaniu wyników z poszczególnych konkurencji, komisja wyłoniła zwycięskie drużyny.

1. SP nr 4 w Myszkowie 211 pkt.
2. SP Żarki Letnisko 195 pkt.

3. SP Jastrząb 190 pkt.
4. SP Lgota Górna 186 pkt.
5. SP Koziegłowy 143 pkt.
6. SP nr 3 w Myszkowie 128 pkt.

Na zakończenie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród, dyplomów i pucharów, które zwycięzcy otrzymali z rąk Wicestarosty Powiatu Myszkowskiego Mariusza Trepki oraz Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Myszkowie podinsp. Krzysztofa Sosnowskiego. W organizację turnieju zaangażowani byli poza policjantami również funkcjonariusze Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego.

 

8 marca - Dzień Kobiet

Dzień 8 marca tradycyjnie jest w naszej szkole dniem wyjątkowym, a to za sprawą pana Włodzimierza Dudy i pana Rafała Polegaja. Jak co roku wraz z uczniami naszej szkoły przygotowali wspaniały apel, na którym zaprezentowali ciekawe spostrzeżenia na temat kobiet oraz specjalny repertuar muzyczny i kabaretowy.  Na zakończenie apelu Panowie złożyli wszystkim Kobietom życzenia i kwiaty na ręce Pani Dyrektor.

4 marca - ZUMBA, czyli

taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Został opracowany przez tancerza i choreografa Alberto "Beto" Pereza w Kolumbii w latach 90. XX wieku. Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia Zumby łączy hip-hop, soca, samba, salsa, merengue, mambo, sztuki walki, oraz elementy Bollywood i tańca brzucha.

Zumbę w naszej szkole poprowadził Artur Galopante Mizgała - Fitness Instructor, Nauczyciel Wychowania Fizycznego.

 

1 marca - koncert umuzykalniający

  1 marca 2013 r.  odbył się kolejny koncert umuzykalniający w naszej szkole. Muzycy zapoznali uczniów
z przywiezionymi instrumentami. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści muzycznych oraz utworów wykonanych na tych instrumentach.

BEZPIECZNYCH FERII!!!

 

 8 lutego 2013 - WALENTYNKI

 

u obejrzysz zdjęcia      http://picasaweb.google.com/115505385358902424938

 

NAJLEPSI UCZNIOWIE PO I SEMESTRZE ROKU 2012/2013

Klasa 6

Klasa 5 Klasa 4 Klasa 3 Klasa 2 Klasa 1

Wiktoria Kajdzik 5,0

 

1. Oliwia Stodółkiewicz 5,17
2. Wiktoria Wiśniewska 5,17
3. Nikola Prauza 5,0
4. Paulina Czerw 4,92
5. Angelika Jeziorowska 4,92
6. Magdalena Studzińska 4,92
7. Julia Nocoń 4,91

 

 

1. Wiktor Szulc 5,08
2. Dominika Gałązka 4,92
3. Klaudia Szulc 4,75
 

 

1. Dagmara Turek
2. Wiktoria Kowalczyk
3. Natalia Masłonik
4. Wiktoria Bareła
5. Dominika Dudek

 

1. Michał Mordoń
2. Aneta Nowak
3. Małgorzata Pałasińska
4. Wasiel Nikola

 

1. Wiktor Chachulski
2. Jakub Masłonik
3. Julia Polaczkiewicz

 

 

8 stycznia 2013 - Gminny Przegląd Kolęd

Dnia 08.01.2013 roku w naszej szkole odbył się przegląd kolęd w wykonaniu uczniów z całej gminy. Tego dnia mogliśmy usłyszeć piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego zespołu Coccolino oraz solistów i zespołów z całej gminy.  Duzy wkład w przygotowanie widowiska mieli nauczyciele: pani Marta Łysek i pan Rafał Polegaj. Cała uroczystość była bardzo udana i wszystkich przypomniała świąteczny nastrój.

 

 

21 grudnia 2012 - Jasełka
Jak co roku, w ostatnim tygodniu, cała społeczność szkoły spotkała się na Jasełkach i wspólnym kolędowaniu. Przygotowane przez panią Wandę Sprusińską i klasę IV przedstawienie wprowadziło wszystkich w bożonarodzeniowy czas świętowania. Na zakończenie spotkania życzenia świąteczno-noworoczne złożyła Pani dyrektor Jadwiga Kidawa.

 

6 grudnia 2012 - wizyta św. Mikołaja

więcej zdjęć z wizyty Mikołaja obejrzysz klikając na link:

http://picasaweb.google.com/115505385358902424938

Mikołajkowy zawrót głowy.

W dniu 6  grudnia 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego było gwarno i wesoło, a to  za sprawą  niecodziennych gości.  W tym szczególnym dniu  zawitał  Mikołaj z Elfinką , którzy  przybyli  aż z Bieguna Północnego. Przywieźli ze sobą worek prezentów dla każdego dziecka. W programie imprezy znalazły się zabawy, wspólne śpiewanie piosenek świąteczno-zimowych, wierszyki, inscenizacja o Królewnie Śnieżce oraz skecze.   Wychowawcy starannie przygotowali uczniów każdej klasy do występu dla Mikołaja, po którym dzieci otrzymały  prezenty,  a  nauczyciele rózgi. Dzieci były zachwycone i entuzjastycznie reagowały. Środki finansowe przeznaczone na zakup upominków pozyskano ze sprzedaży makulatury. Uczniowie zebrali około dwóch ton, za co Mikołaj wyróżnił dzieci biorące udział w akcji. Organizatorem i pomysłodawcą  zaproszenia Mikołaja z asystą oraz zbiórki makulatury była  Rada Rodziców, której serdecznie dziękujemy za zaangażowanie  w prace na rzecz szkoły.   

                                                                                                                       Mariola Wieczorek

 

27 listopada 2012 - Dzień Pluszowego Misia

W dniu 26.11.2012 roku w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Jastrzębiu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.  Adresatami byli uczniowie z klas O-III oraz małego przedszkola. Tematem przewodnim tegorocznego święta był PRZYJACIEL. W tym dniu odbyły się w różnej formie zajęcia edukacyjno-rozrywkowe związane z misiem. 
W ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” czytaliśmy  bajki  o misiu oraz książki  popularno-naukowe.
Nie zabrakło też luźnej pogadanki o tych miłych pluszowych maskotkach. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz wiele ciekawostek z życia tych zwierząt  żyjących w różnych stronach świata.
Dzieciom spodobały się wierszyki i ochoczo rozwiązywały zagadki związane z Kubusiem Puchatkiem. Pięknie śpiewały też piosenki o misiu.  Bezbłędnie umiały wymienić najbardziej popularne misie.  W ramach tej akcji w naszej szkole odbył się również konkurs  plastyczny polegający na zaprojektowaniu najciekawszego ubioru dla misia, poczęstunek  oraz bal dla misiów.  Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej , ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych. My dorośli także powróciliśmy pamięcią do swojego dzieciństwa.  Na zakończenie spotkania stwierdziliśmy zgodnie, że świat bez przyjaciół byłby bardzo ubogi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.

                                                                                                                                                 Mariola Wieczorek

 

25 listopada 2012 - Akademia Uśmiechu

Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej R. Borczyk z Katowic została patronem akcji prozdrowotnej "Akademia Uśmiechu". Akademia Zdrowego Uśmiechu to program, który ma na celu rozpoznanie i ograniczenie występowania próchnicy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także zwiększania świadomości rodziców na temat higieny jamy ustnej ich dzieci. 

8 listopada 2012 - koncert

W dniu  23 listopada 2012 r.  odbył się w naszej szkole pierwszy koncert umuzykalniający. Dzieci poznały budowę
i brzmienie skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści muzycznych oraz utworów wykonanych na tych instrumentach.

 

8 listopada 2012 - apel z okazji Święta Niepodległości

8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy IV.  Podczas apelu wspólnie odśpiewano  hymn państwowy a następnie chłopcy i dziewczynki  recytowały wiersze patriotyczne

 -m.in. "Barwy Ojczyste" Cz. Janczarskiego, "11 listopada” – L. Wiszniewskiego". Nie zabrakło też pieśni patriotycznych.  Dzięki tej akademii przypomnieliśmy sobie niełatwe losy naszej Ojczyzny.

31 października 2012 - pasowanie I klasy

31 października 2012 odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków. Uczniowie czekali na tę chwilę
z podekscytowaniem, a zarazem z uśmiechem na twarzach.

W tym ważnym dniu towarzyszyła im pani dyrektor Jadwiga Kidawa, grono pedagogiczne, rodzice,
a także wychowawczyni pani Anna Czarnecka. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie
i pasowanie na ucznia. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały od rodziców rożki obfitości.

 

29 października 2012 - "Fizyka dla smyka-magnetyzm"

W dniu 29.10. na zaproszenie dyrektora szkołę odwiedził przedstawiciel Ośrodka Szkoleniowego LOGOS z Częstochowy. Uczniowie klas 0-VI wzięli udział w pokazie naukowym temat Magnetyzmu w ramach programu „Fizyka dla smyka”. Są to interaktywne warsztaty służące pokazaniu w niecodzienny sposób wiedzy o codziennych a zaskakujących zjawiskach otaczającego świata. Profesor Zagadek wprowadził uczniów w tajemniczy świat eksperymentów naukowych.

Wspólnie odpowiedzieli na pytanie co to jest magnes i kompas? dlaczego niektóre przedmioty lewitują? Uczniowie byli bardzo zainteresowani i entuzjastycznie reagowali na wyniki doświadczeń.

 

 

24 października 2012 - wycieczka do Planetarium

Dnia 17 i 24 października 2012 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Jastrzębiu wraz z opiekunami, uczestniczyli w wycieczce do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu astronomii. Największe wrażenie na uczniach zrobiło ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli ważący ponad dwie tony potężny projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Sama widownia może tam pomieścić 400 osób. Kiedy uczniowie rozsiedli się wygodnie w fotelach, ich oczom ukazał się fantastyczny spektakl na sztucznie stworzonym niebie. Autor seansu oprowadzał po nocnym niebie i zwracał uwagę na to, co umyka na co dzień naszej uwadze. Uczniowie mogli zaznajomić się z najbliższym otoczeniem kosmicznym.

 Kolejnym punktem wycieczki było obserwatorium astronomiczne. Mieści się tam największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie oraz z licznymi mniejszymi instrumentami umożliwiającymi w pogodne dni obserwację Słońca, a po zapadnięciu zmierzchu, wędrówkę po najciekawszych obiektach nocnego nieba, oglądanych nawet w 750-krotnym powiększeniu. Uczniowie mogli poznać budowę refraktora i zapoznać się z jego obsługą. Wycieczka była bardzo udana, dla wielu dzieci był to pierwszy pobyt w planetarium. Zadowoleni wracali do Jastrzębia.

15 października 2012 - Próbny alarm przeciwpożarowy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W dniu 18.10.b.r. odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Obecni w szkole uczniowie

i pracownicy po usłyszeniu sygnału alarmowego sprawnie opuścili budynek . Zebrali się przy budynku wielofunkcyjnym, gdzie przewodniczący klas zdali raport z przeprowadzonej ewakuacji.

 

15 października 2012 - Światowy Dzień Czystych Rąk

Mycie rąk doczekało się swojego święta. 15 października po raz pierwszy obchodziliśmy je także w Polsce. To okazja, by zastanowić się nad tym czy we właściwy sposób dbamy o higienę rąk. Okolicznościowy apel odbył się w dniu 19.10.b.r. Uczniowie usłyszeli m.in., że większość infekcji, zarazków i drobnoustrojów przenosimy na rękach i dłoniach, dlatego regularne ich mycie i właściwe suszenie może uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami min. układu pokarmowego, skóry, a także grypy. W praktyce drobnoustroje występujące na rękach mogą być z nich eliminowane w dostatecznym stopniu poprzez mycie i dezynfekcję. Właściwa higiena dłoni i rąk na co dzień, zarówno w szkole, domu czy miejscu pracy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa i jest najprostszym sposobem, by uchronić nas chociażby przed wirusami.

12 października 2012 - Dzień Edukacji Narodowej

 12 października 2012 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej  przygotowana przez uczniów małego i dużego przedszkola oraz klas I-VI pod kierunkiem pana Włodzimierza Dudy.

28 września 2012 - II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2012 r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Jastrzębiu obchodziliśmy II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Komisja składająca się z trzech młodych "egzaminatorów" – Angeliki Jeziorowskiej, Magdaleny Studzińskiej i Wiktorii Wiśniewskiej (uczennic z klasy V) – przepytała  innych uczniów podczas przerw lekcyjnych. Uczniowie musieli poprawnie obliczyć dziesięć działań mnożenia, czyli wszystkie podane zadania, aby otrzymać międzynarodowy tytuł  MT EXPERT.

 

27 września 2012 - Gminny Turniej Piłki Siatkowej

W czwartek 27 września, na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej w Jastrzębiu, odbył się Turniej Piłki Siatkowej Mikstów o Puchar Wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery.

Miejsca na podium
1. Żarki Letnisko
2. Poraj
3. Choroń
4. Jastrząb
5. Kuźnica Stara

 

26 września 2012 - pożegnanie lata

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami zorganizowali piknik na pożegnanie lata. Były zmagania sportowe i zabawy dla najmłodszych. Były ogniska z pieczeniem kiełbasek i napoje. Jak co roku wszyscy bawili się świetnie, choć koniec lata nie napawa nikogo optymizmem.

25 września 2012 - pieszy rajd wokół Zalewu Porajskiego

Podstawą atrakcyjności gminy Poraj pod względem zagospodarowania turystycznego jest SZTUCZNY ZBIORNIK ZAPOROWY NA RZECE WARTA oraz usytuowane wokół niego ośrodki rekreacyjne. Głównym celem budowy zbiornika było zgromadzenie wody przemysłowej dla zabezpieczenia potrzeb „Huty Częstochowa” w Częstochowie. Z góry jednak przewidziano wykorzystanie zalewu dla celów rekreacyjnych. Lewy brzeg zalewu o łagodnym spadku w kierunku wody i z fragmentami piaszczystego podłoża, ze względu na zachowaną tu naturalność, tworzy znakomity teren rekreacyjny. Zalew Porajski jest typowym zbiornikiem retencyjnym, zbudowanym w latach 1969 - 1977, poprzez przegrodzenie zaporą betonową pradoliny rzeki Warty. Zbiornik napełniono w latach 1979 - 1980. Jest to największy akwen w regionie Częstochowskim. Powierzchnia lustra w zależności od stopnia spiętrzenia wody sięga 450 - 550 ha. Średnia pojemność wynosi ok. 26 mln m3. Średnia głębokość to 6 m, maksymalna 12m. Długość wraz z cofką wynosi 6 km, a szerokość 600 - 1200 m. Zasilają go rzeki: Warta, Ordonka, Boży Stok i Sarni Stok. Od początku funkcjonowania Zalewu Porajskiego wzdłuż jego brzegów powstały osiedla domków kempingowych oraz ośrodki rekreacyjno - wypoczynkowe, które są bazą dla żeglarzy i wędkarzy. Zalew Porajski jest ulubionym miejscem wypoczynkowym i rekreacyjnym dla mieszkańców Częstochowy, Zagłębia i Śląska. (Inf. z UG)

 

14 września 2012 - Sprzątanie Świata

14 września 2011 roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do Akcji Sprzątania Świata 2012. Jak co roku  przedszkolaki i uczniowie klas I-VI  wyposażeni w worki i rękawice wyruszyli na teren sprzątania, którym były ulice Jastrzębia i plac szkolny. Worki wypełniły się plastikowymi butelkami, torbami, szkłem i papierami.

 

3 września 2012 - Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Pani dyrektor szkoły Jadwiga Kidawa powitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli w nowym roku szkolnym 2012/2013. Wszystkim życzyła sukcesów w nauce i pracy, wytrwałości w dążeniu do celu. Przypomniała o bezpieczeństwie w szkole i poza nią.